Kisapalvelu

Aikataulu

Kilpailut alkavat molempina päivinä aikataulun mukaisesti, minkä jälkeen ajat ovat arvioituja.


Lauantai 3.2.

10:00 Joukkueiden ja duo & triot harjoitukset

                      10:00-10:04 RV Maajoukkue, Elise, Elise-J ja HämVs

                      10:04-10:08 RV Haastajaryhmä, Elise ja SC Vantaa

                      10:08-10:11 Miisa Ollikainen ja Kira Kärri, HämVs

                      10:11-10:14 SC Vantaa DUO (Sofia ja Ayse), SC Vantaa

                      10:14-10:17 Ilmi ja Milla, JyVo-79

                      10:17-10:20 Amanda, Fanny ja Olivia, OVO

                      10:20-10:23 Oona ja Emilia, Elise

                      10:23-10:26 TLS TRIO, TLS

                      10:26-10:30 Elise nuoret, Elise ja Elise Vantaa

                      10:30-10:34 Hopeatähdet, Elise Vantaa

                      10:34-10:38 RV Maajoukkue, Elise, Elise-J ja HämVs

                      10:38-10:42 RV Haastajaryhmä, Elise ja SC Vantaa

11:00 Joukkueet ja duot & triot

12:00 15 min tauko ja joukkueiden ja duot & triot palkintojenjako

12:15 Nuorten yksilöiden A-sarja: 1. ryhmä

13:35 30 min tauko

14:05 Nuorten yksilöiden A-sarja: 2. ryhmä

15:20 5 min tauko

15:25 Naisten yksilöt

16:25 5 min tauko

16:30 13-vuotiaat (2005 syntyneet)

17:30 10 min tauko

17:40 Nuorten yksilöiden B-sarja: 1. ryhmä

18:45 Nuorten yksilöiden B-sarja: 2. ryhmä

 

Palkintojenjako noin klo 20:00.

Sunnuntai 4.2.

10:00 8-vuotiaat (2010 syntyneet)

10:35 5 min tauko

10:40 9-vuotiaat (2009 syntyneet): 1. ryhmä

11:25 9-vuotiaat (2009 syntyneet): 2. ryhmä

12:15 5 min tauko

12:20 10-vuotiaat (2008 syntyneet): 1. ryhmä

13:10 10-vuotiaat (2008 syntyneet): 2. ryhmä

13:50 30 min tauko ja 8-, 9- ja 10-vuotiaiden palkintojenjako

14:20 11-vuotiaat (2007 syntyneet): 1. ryhmä

14:55 11-vuotiaat (2007 syntyneet): 2. ryhmä

15:32 11-vuotiaat (2007 syntyneet): 3. ryhmä

16:10 10 min tauko

16:20 12-vuotiaat (2006 syntyneet): 1. ryhmä

17:15 12-vuotiaat (2006 syntyneet): 2. ryhmä

18:10 5 min tauko

18:15 12-vuotiaat (2006 syntyneet): 3. ryhmä

 

Palkintojenjako noin klo 19:20.

Suoritusjärjestykset

Lauantai: http://www.olarinvoimistelijat...

Sunnuntai: http://www.olarinvoimistelijat...

VOIMISTELIJOILLE

Kilpailualueena toimii OVO Training Centerin korkeampi kanveesi (vapaa korkeus n. 9 m). 


Lämmittely ja kilpailuun valmistautuminen tapahtuu matalammalla kanveesilla (vapaa korkeus n. 8 m), peilisalissa sekä lauantaina tenniskentällä 11 ja sunnuntaina tenniskentällä 12. Tenniskentällä on voimistelumatto. Tenniskenttä on lauantaina käytettävissä koko kisapäivän ajan. Sunnuntaina tenssikenttä on käytettävissä klo 15:30 asti. 


Toivomme, että lämmittely ennen oman sarjan alkua tapahtuisi peilisalissa tai tenniskentällä, jotta kilpailevan sarjan voimistelijat mahtuvat harjoittelemaan kisasalin harjoitusalueella. 


Sisäänkäynti halliin on Esport Centerin ovesta. Kilpailuhalli löytyy kuljettaessa sisäänkäynniltä suoraan eteenpäin. Pukuhuonetilat löytyy oikean puoleiselta käytävältä ja sinne laitetaan opasteet.


Esport Centerissä on kahvio.

YLEISÖLLE

Pääsyliput:

1 pv 7-15 v 5 € / yli 15 v 10 €

2 pv 7-15 v 8 € / yli 15 v 15 € 


Alle 7 v ilmaiseksi. Maksuvälineet: käteinen, yleisimmät pankki- ja luottokortit, useimmat kulttuuriedut (Smartum, Ticket duo, ePassi, Eazubreak). Lipunmyynti alkaen puolituntia ennen kilpailun alkua.


Katsomo löytyvy oikean puoleiselta käytävältä ja sinne laitetaan opasteet. Hallissa n 200 hlö katsomo esiintymisalueen sivussa.

Esportin kahvion palvelut käytössä (kahvia, pullaa, salaattia, lounasta).


KILPAILUKUTSU

Olarin Voimistelijat ry järjestää rytmisen voimistelun ikäkausikisan ja PM-karsinnan 3.-4.2.2018 OVO Training Centerissä (Esport Center, Koivu-Mankkaan tie 3, Espoo).

1) KILPAILUSARJAT

Ikäkausikilpailu

8-vuotiaat (2010 syntyneet): naru ja vapaavalintainen väline

9-vuotiaat (2009 syntyneet): naru ja vapaavalintainen väline

10-vuotiaat (2008 syntyneet): naru ja vapaavalintainen väline

11-vuotiaat (2007 syntyneet): vanne ja vapaavalintainen väline

12-vuotiaat (2006 syntyneet): vanne, pallo ja vapaavalintainen väline

13-vuotiaat (2005 syntyneet): vanne, keilat ja vapaavalintainen väline

Nuoret (2005-2003 syntyneet, B sarja): 3-ottelu

 

PM-karsinta

Nuoret (2005-2003 syntyneet, A sarja): 4-ottelu

Naiset (2002 ja aikaisemmin syntyneet, ikäkausikisa ja PM-karsinta): 4-ottelu

 

Nuoret: 2005-2003-syntyneet (lisäksi enintään 2 voimistelijaa voi olla syntynet vuonna 2002), välineenä nauha

Naiset: 2002 ja aikaisemmin syntyneet (lisäksi enintään 2 voimistelijaa voi olla syntynyt vuonna 2003)

 

Nuoret: 2005-2003 syntyneet

Naiset: 2002 ja aikaisemmin syntyneet

 

Lajiasiantuntijaryhmän päätös PM-kilpailuun lähetettävien voimistelijoiden määrästä löytyy täältä: https://www.voimistelu.fi/fi/L%C3%B6yd%C3%A4-voimistelu/Rytminen-voimistelu/Lajiasiantuntijaryhm%C3%A4/Tiedotteet


2) säännöt

Kilpailussa noudatetaan FIG:n rytmisen voimistelun sääntöjä ja Suomen Voimisteluliiton kilpailusääntöjä. 

3) Ilmoittautuminen ja ilmoittautumismaksu

Ilmoittautuminen kilpailuun tehdään Kisapalvelun kautta 25.12.2017-14.01.2018 (ilmoittautuminen alkaa 25.12.2017 klo 12.00).

 

Ilmoittautumismaksu on ikäkausikisassa 30 €/voimistelija ja PM-karsinnassa 40 €/voimistelija, 40 €/duo&triot ja 120 €/joukkue. Ilmoittautumismaksu laskutetaan osallistuvilta seuroilta ilmoittautumisajan päätyttyä.

 

Osallistumisen peruuntuessa järjestävä seura palauttaa ilmoittautumismaksun vain lääkärin-todistusta vastaan. Jälki-ilmoittautumisia otetaan vastaan 17.01.2018 klo 18.00 asti, mikäli kilpailujen aikataulun puitteissa se on mahdollista. Jälki-ilmoittautuneilta peritään kaksinkertainen ilmoittautumismaksu.


4) TUOMARIT

Jokaisen osallistuvan seuran tulee ilmoittaa tuomarit Voimisteluliiton tuomarisäännön mukaisesti. Tuomarit tulee ilmoittaa 14.01.2018 mennessä nettilomakkeen kautta. Lomakkeeseen tästä: http://www.olarinvoimistelijat...

 

Lajiasiantuntijaryhmä suosittelee, että seurat ilmoittavat PM-karsinnan sarjoihin Brevet ja I-tason tuomareita.


5) Musiikit

Musiikit tulee toimittaa järjestävälle seuralle mp3-muodossa nettilomakkeen kautta 21.01.2018 mennessä. Lomakkeeseen tästä: http://www.olarinvoimistelijat...


Musiikit tulee nimetä seuraavasti:

Yksilöt: seura_etunimi_sukunimi_väline.mp3, esim. OVO_Veera_Voimistelija_vanne.mp3
Joukkueet/duot&triot: seura_joukkue_sarja.mp3, esim. OVO_Timantit_nuoret.mp3

6) lisenssit

Kaikilla osallistujilla tulee olla voimassa oleva kilpailulisenssi. Ilman voimassaolevaa lisenssiä ei ilmoittautumista voi tehdä. Vakuutuksettoman lisenssin omaavien tulee varmistua siitä, että kilpailijalla on voimassa oleva vakuutus, joka kattaa ko. kilpailutoiminnan. Kilpailijoita ei ole vakuutettu järjestävän seuran puolesta.


7) Aikataulu

Alustavan aikaaulun mukaan PM-karsinta pidetään lauantaina 3.2. ja ikäkausikilpailut sunnuntaina 4.2. Tarkempi aikataulu julkaistaan kisapalvelussa viimeistään kaksi viikkoa ennen kilpailuja.


8) TIEdustelut

Virve Arjanne (valmennuspäällikkö), valmennuspaallikko(at)ovo.fi


Tervetuloa !